تبلیغات
وبلاگ تخصصی کشاورزی ::‌مقالات و خبرهای کشاورزی - Capparis spinosa هندوانه ابوجهل( واتر ملون بابای ...)

 

 


صفحه اصلی| عضویت رایگان|نقشه سایت|میعادگاه بلاگ|گروه میعادگاه|سایت تفریحی میعادگاه
عضویت

میعادگاه miadgah
میعادگاه جامعه ای از ایرانیان با بیش از 90000 هزار ایرانی .
شما هم به ما بپیوندید

برای عضویت در گروه میعادگاه كلیك كنید 
www.Miadgah.ir


 ۱

تازه های سایت
تبلیغات
تبلیغ ویژه
اطلاعات سایت

 آمار بازدیدها:

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :


  اطلاعات سایت :
كل مطالب :

كل نظرات :

  


 مدیران :

 فائزه پورایمانی (148)

مهندس اورک (5)

مهندس وثوق پور (11)

مهندس محمد آذرکیش (5)

مهندس نسیم (27)

مهتاب (0)

لینك های برگزیده
نظر سنجی
شما با کشاورزی چه نسبتی دارید ؟

تبلیعات
لينك هاي جالب


Capparis spinosa هندوانه ابوجهل( واتر ملون بابای ...) - میوه و میوه کاری , معرفی گیاهان دارویی ,

 لگجی یا هندوانه ابوجهل( واتر ملون بابای ...) یا همونCapparis spinosaهست. در کناره های رود کارون و کلا در جنوب از این درختچه زیاد روییده میشه. دارای خواص دارویی هست و از برگ آن برای درمان برخی بیماری های پوستی هم استفاده میشود.

هندوانه تلخ ، دشمن دیابت

هندوانه ابوجهل مسلما خوردنی نیست ، یعنی نه تنها از طعم تلخ و بویی بسیار تند برخوردار است ، بلکه به علت وجود OLEOدر آن که نوعی هیستامین است ، می تواند موجبات افزایش بیش از حد فشار و قند خون و بروز سکته را در فرد فراهم کند.
سمیه کاظمی با اشاره به تحقیقات گروه پژوهشی پیک (Paik) بر اثرات درمانی این هندوانه می گوید: در این هندوانه هیستامین به مقدار زیادی وجود دارد که می تواند از طریق پوست (به صورت موضعی) جذب و محرکی برای ترشح انسولین در بدن محسوب شود که مسلما استفاده آن از سوی افراد مبتلا به دیابت ، به صورت پماد یا حتی به شکل بومی یعنی به صورت رنده شده و مخلوط با آب ، به افزایش تولید انسولین در بدن منجر شود و حتی بررسی های انجام شده از درمان دیابت در افراد بومی منطقه به دنبال مصرف روزانه معجون فوق به مدت 6ماه تا یک سال خبر می دهد.
وی در مقایسه مزیتهای این نوع درمان گیاهی نسبت به درمان شیمیایی دیابت ، می افزاید: در حال حاضر به افراد دیابتی داروهایی چون انسولین ، گولار و NPHحداقل 3نوبت در روز تزریق می شود که البته این داروها محرک تولید انسولین در بدن نیستند، در حالی که در طرح ارائه شده ما، داروی گیاهی ، محرکی برای ترشح انسولین در بدن محسوب می شود.

هندوانه ابوجهل یا Caparis درختچه نیست بلكه بوته بوده و دامنه گسترش آن بسیار وسیع است بطوری كه در مناطق گرم استان هرمزگان و مناطق سرد همدان ، الموت، و آب هوای مدیترانه‌ای هم دیده می‌شود از غنچه آن در تركیه و از میوه آن در همدان ترشی درست می‌كنند البته همانطور كه از اسمش پیداست میوه آن كه شبیه هنداوانه است بسیار تلخ است و برای گرفتن تلخی آن مدتها در آب نگهداری می‌شود. از پودر میوه آن برای درمان بیماری قند استفاده می‌شود


img/daneshnameh_up/0/04/citrulluscolocynthis2.jpg

شناسنامه

کدو Cucurbitaceae :تیره
Citrullus colocynthis L.Schrab :نام لاتین
Colocynth – Bitter cucumbe :نام انگلیسی
هندوانه ابوجهل :نام فارسی
حنظل – حدج – مراره الحصاری :نام عربی

شرح گیاه

منشاء اولیه گیاه هندوانه ابوجهل مجمع الجزایر واقع در نواحی جنوبی بوتان بوده است. گیاهی علفی , چند ساله دارای ساقه ای خوابیده یا بالا رونده و پوشیده از تار است و در مناطق مختلف کویری و بایر پراکندگی دارد و در بین تپه های ماسه ای پرورش می یابد. برگهای آن متناوب منقسم به لوبهای دانه دار , پوشیده از تار و دارای ظاهری به رنگ مایل به سفید در سطح تحتانی پهنک است.از کناره برگهای آن پیچک هایی خارج می شود که موجب است اتصال گیاه را به تکیه گاه فراهم سازد گلهای آن دارای وضع منفرد و بر دو نوع نر و ماده بر روی یک پایه است. گل نر دارای جامی به رنگ زرد نارنجی و متصل از راه قاعده به کاسه گل است. پنج پرچم دارد و آرایش آن بدین نحو است که میله 4 پرچم آن دو به دو به یکدیگر چسبیده و فقط یک میله پرچم آزاد است. گلهای ماده آن شباهت کامل به گلهای نر دارد و فقط به جای پرچم مادگی با تخمکهای متعدد در آن دیده می شود. میوه اش کروی به رنگ زرد به بزرگی یک نارنج کوچک, پوشیده از یک پوست نسبتاً نازک ولی سخت و دارای میان بر سفید رنگ و اسفنجی است. در داخل میوه آن نیز دانه های بسیاری به رنگ سفید با ظاهر بیضوی و مسطح جای دارد.
img/daneshnameh_up/b/b4/citrulluscolocynthis3.jpg

کاشت گیاه

با کاشتن دانه گیاه در قطعه زمین ماسه ای و نشاء کردن گیاهان جوان حاصل در زمین اصلی, می توان آنرا به سهولت زیاد کرد, فاصله هر پایه جوان گیاه از دیگری لااقل باید یک متر از همه جهات باشد. زمین زراعتی باید سبک, آفتابگیر و دارای کود زیاد باشد. آبیاری مرتب زمین زراعتی الزامی است. قسمت مورد استفاده گیاه میوه آنست که میوه رسیده گیاه را در فاصله ماههای تیر و مرداد می چینند و پس از خشک کردن به کمک کاردهای نوک تیز پوست آنرا جدا می سازند و یا آنکه قبل از خشک کردن میوه این عمل را انجام می دهند. در درون میوه ها دانه های بسیاری به تعداد 200 تا 300 به طول 6تا8 میلی متر و به عرض 4تا 5 میلی متر جای دارد. میوه خشک شده آن فاقد بو ولی دارای طعم بسیار تلخ و لعابی است.
img/daneshnameh_up/2/24/citrulluscolocynthis5.jpg

دامنه انتشار

لرستان: پشت کوه, خوزستان: اهواز , فارس: کازرون در 800 متری. کرمان: نصرت آباد. لار, بندر عباس, 40 کیلومتری شرق میناب, بلوچستان کوه کاروان در 1600-1500 متری مکران: جنوب سرباز به سمت چابهار, مشرق نیک شهر به سمت قصر قند. خراسان, کویر لوت یزد.

 


نوشته شده توسط فائزه پورایمانی روز:یکشنبه 4 اسفند 1387   لینك ثابت | نظرات () | عضویت در  میعادگاه ایرانیان