تبلیغات
وبلاگ تخصصی کشاورزی ::‌مقالات و خبرهای کشاورزی - میوه گل ساعتی passion fruit

 

 


صفحه اصلی| عضویت رایگان|نقشه سایت|میعادگاه بلاگ|گروه میعادگاه|سایت تفریحی میعادگاه
عضویت

میعادگاه miadgah
میعادگاه جامعه ای از ایرانیان با بیش از 90000 هزار ایرانی .
شما هم به ما بپیوندید

برای عضویت در گروه میعادگاه كلیك كنید 
www.Miadgah.ir


 ۱

تازه های سایت
تبلیغات
تبلیغ ویژه
اطلاعات سایت

 آمار بازدیدها:

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :


  اطلاعات سایت :
كل مطالب :

كل نظرات :

  


 مدیران :

 فائزه پورایمانی (148)

مهندس اورک (5)

مهندس وثوق پور (11)

مهندس محمد آذرکیش (5)

مهندس نسیم (27)

مهتاب (0)

لینك های برگزیده
نظر سنجی
شما با کشاورزی چه نسبتی دارید ؟

تبلیعات
لينك هاي جالب


میوه گل ساعتی passion fruit - گلکاری , میوه و میوه کاری ,

این میوه گل ساعتی است كه برای درمان وكاهش اضطراب از آن استفاده زیادی میشود . این گیاه یك نوع گیاه بالارونده است

پیچ ساعت، گل ساعتی


فارسی اصیل : پنگانو (پنگان = ساعت + و = پسوند نسبت)

فارسی رایج: پیچ ساعت، گل ساعتی

نام انگلیسی : passion flower

 

 

پیچ ساعت، گل ساعتی


فارسی اصیل : پنگانو (پنگان = ساعت + و = پسوند نسبت)

فارسی رایج: پیچ ساعت، گل ساعتی

نام انگلیسی : passion flower

 

گیاهی است بالا رونده و احتیاج به قیم دارد، ‌ برگها 5 قسمتی و همیشه سبز، زادگاه اصلی آن آمریكای جنوبی و متعلق به خانواده «پاسیفلوراسه» ریشه فارسی نام آن به علت شباهت گلبرگها و پرچمها و مادگی به شماره‌ها و عقربه‌های ساعت است، رنگ گلها مخلوطی از سفید و آبی و بنفش در اجزای مختلف گل، گلها در اوایل تابستان شروع به ظهور و تا اواسط پاییز در مناطق معتل گل‌دهی ادامه‌دارد، در هوای آزاد در سر درب منازل و روی نزده‌ها و سایبان‌ها از آن استفاده می‌گردد، زمانی كه به عنوان گیاه آپارتمانی و در گلدان مورد استفاده قرار می‌گیرد باید به شدت آن را هرس نمود.

نیازها:

نور: به نور شدید احتیاج دارد و آفتاب كامل را به راحتی تحمل می‌كند، در صورتی كه نور كافی نباشد گیاه به گل نمی‌رود.

دما: از بهار تا پاییز گیاه را درجه حرارت 24 نگهداری كنید در فصل پاییز در زمستان بهترین دما حدود 15 است.

آبیاری : به آب زیادتری نیاز دارد، در تابستان به منظور مرطوب نگه داشتن دایمی خاك هر دور روز یكبار آبیاری نمایید، در صورتیكه درجه حرارت بالاتر از 24 باشد به آبیاری روزانه نیاز دارد در زمستان در صورتی آبیاری نمایید كه سطح خاك خشك شده باشد(اصولاً هر ده روز یكبار).
رطوبت: در تابستان در هر هفته دو تا سه بار با آب سبك بدون املاح آبیاری و در زمستان و یا در آفتاب از غبار پاشی اجتناب نمایید.

تغذیه: در بهار و تابستان با مواد غذایی مایع و جامد محلول در آب طبق دستور هر هفته یك بار گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده كافی است،‌در زمستان تغذیه را متوقف نمایید.

خاك مناسب: مخلوطی از دو قسمت پیت، دو قسمت خاك سوم و یك قسمت شن درشت بهترین خاك می‌باشد.

تعویض گلدان: هر ساله در بهار گیاه را هرس نموده و شاخه‌های آن را به یك سوم كاهش گلدان را با یك اندازه بزرگتر تعویض و در صورتی كه به گیاه بزرگتر نیاز دارید شاخه‌ها را هرس نكنید ولی از گلدان با دو اندازه بزرگتر استفاده نمایید،در هر صورت حذف شاخه‌های ضعیف ضروری است.
تمیز نمودن برگها: غبار پاشی كافی است از مواد براق كننده شیمیایی استفاده ننمایید.

تكثیر : گرفتن قلمه چوب نرم در تابستان و ریشه‌دار نمودن آنها در مخلوطی از شن و پیت، جدا نمودن پا چوشها، كاشت بذر
نام لاتین گل ساعت مركب از دو كلمه passo رنج و flos = به معنی گل و شباهت اجزاء گل به صلیب و اجزاء تشكیل دهنده آن است.

عوارض و درمان

خاك مرطوب ولی گیاه پژمرده است: خاك گلدانها باتلاقی شده، آب اضافی از گلدانها و زیرگلدانی خارج كنید، اگر چه در تابستان احتیاج به رطوبت دایمی دارد ولی هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدانها بماند، زهكش را بازدید نمایید.
برگهای زرد شده و كلیه شاخه‌ها به طرف پایین خم می‌شوند: هوا خشك و گیاه تشنه است،‌ گلدانها را به مدت 15 دقیقه درون سطح پر از آب قرار داده و سپس خارج كنید.
در سطح برگها پودر سفید رنگ مشاهده می‌گردد: قارچ بوتری تیس عامل آن كه خود ناشی از محیط سرد و مرطوب است، گیاه را با سم قارچ كش طبق دستور سمپاشی نموده و به محل گرمتری منتقل كنید، غبار پاشی را متوقف و یا كاهش دهید، اجازه دهید در فاصلبه بین دو آبیاری سطح خاك خشك شود سپس آبیاری نمایید.

میوه‌ها زرد رنگ و نقاط سیاه رنگ روی آنها مشاهده می‌شوند: عامل آن غبار پاشی در آفتاب است، بهترین موقع غبار پاشی صبح و عصر در سایه است.
جوانه‌‌های انتهایی پژمرده شده و خم می‌شوند: هوا گرم و خشك است گیاه را به محل خنكتر با جریان ملایم هوا منتقل نمایید، غبار پاشی را فراموش نفرمایید.
گلها ظاهر نمی‌گردند: گلدانها بزرگتر از حد معمول انتخاب شده است، اگر برگها ریز هستند گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، گلدانها را تا دو سال آینده تعویض ننمایید.
زخمهای پنبه‌ای شكل سفید رنگ روی برگها و قاعده آنها تشكیل شده‌اند: حشره آفت عامل آن است، گیاه را با سم حشره كش نفوذی طبق دستور هر چهارده روز یكبار سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند.

برگهای جدید ریز هستند: گیاه از كمبود عناصر غذایی در رنج است، در فصل رشد طبق دستور با نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.
برگها بد شكل و حشارت چسبناكی روی آنها مشاهده می‌گردند: با سم حشره‌كش نفوذی هر هفته یك بار سمپاشی كنید تا حشرات از بین بروند

گل ساعتی از زوایای مختلف

گل ساعتی :

گیاهی است چند ساله که به صورت درخچه می روید . این گیاه امریکایی است اما در نواحی مختلف جهان به عنوان گل زینتی کاشته می شود . شهرت گل ساعتی به علت اثرات خواب اوری ان بوده که به طور مستقیم روی سیستم عصبی عمل کرده و در درمان اختلالات خواب موثر است . این گیاه به طور وسیعی توسط پزشکان گیاه درمانی تجویز می شود . از این گیاه داروهای زیادی در بازار دارویی اروپا وجود دارد . مطالعات نشان می دهند که پاسی فلور در درمان بی خوابی نوزادان و سالمندان و افرادی که به دلیل فعالیت ذهنی زیاد دچار اختلالات خواب شده اند موثر است . گاهی نیز از این گیاه در درمان اضطراب عصبی همراه با کم شدن خواب طبیعی استفاده می شود .
روش مصرف :برای رفع خستگی و ایجاد خواب عمیق یک قاشق مربا خوری برگهای خشک ان را در یک پیمانه (200سی سی) اب جوش ریخته و 15 دقیقه خیس می کنند . از این دم کرده یک تا دو پیمانه قبل از خواب استفاده می شود .توجه : قطره پاسی پلور در بازار ایران موجود است


نوشته شده توسط فائزه پورایمانی روز:سه شنبه 6 اسفند 1387   لینك ثابت | نظرات () | عضویت در  میعادگاه ایرانیان