تبلیغات
وبلاگ تخصصی کشاورزی ::‌مقالات و خبرهای کشاورزی - بیماریهای گیاهان زینتی

 

 


صفحه اصلی| عضویت رایگان|نقشه سایت|میعادگاه بلاگ|گروه میعادگاه|سایت تفریحی میعادگاه
عضویت

میعادگاه miadgah
میعادگاه جامعه ای از ایرانیان با بیش از 90000 هزار ایرانی .
شما هم به ما بپیوندید

برای عضویت در گروه میعادگاه كلیك كنید 
www.Miadgah.ir


 ۱

تازه های سایت
تبلیغات
تبلیغ ویژه
اطلاعات سایت

 آمار بازدیدها:

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :


  اطلاعات سایت :
كل مطالب :

كل نظرات :

  


 مدیران :

 فائزه پورایمانی (148)

مهندس اورک (5)

مهندس وثوق پور (11)

مهندس محمد آذرکیش (5)

مهندس نسیم (27)

مهتاب (0)

لینك های برگزیده
نظر سنجی
شما با کشاورزی چه نسبتی دارید ؟

تبلیعات
لينك هاي جالب


بیماریهای گیاهان زینتی -

 بیماریهای دیفن باخیا :

ویروس موزائیک داشن Dasheen mosaic virus

سمیت ناشی از مس Copper toxicity

پوسیدگی فوزاریومی ریشه و ساقه fusarium root and stem rot

آفتاب سوختگی - Sunburn damage

سرمازدگی – chilling injury

پوسیدگی باکتریایی ساقه Erwinia stem rot

لکه برگی قارچی Leptoshpaeria leaf spot

لکه برگی قارچی Fusarium and myrothecium leaf spot

سوختگی باکتریایی - Xanthomonas blight

 آنتراکنوز Anthracnose


 

 
 
- بیماریهای دیفن باخیا
ویروس موزائیک داشن Dasheen mosaic virus

 
 
علائم این بیماری بر روی کولتیوارهای مختلف دیفن باخیا متفاوت به نظر می رسد.
کولتیوارهای مختلف دیفن باخیا متفاوت به نظر می رسد. کولتیوار بوزه (Bosse) حساسیت بسیار زیادی به ویروس موازئیک داشن داته به طوری که آلودگی به این ویروس منجر به مرگ بوته می گردد. در کولتیوار پرفشکن (Perfection) علائم موزائیک و ابلقی شدن اتفاق افتاده و برگهای میانی کمی به سمت داخل لوله می شوند. در گونه آمونیا (Amonia) علاوه بر تغییر شکل و نامتقارن شدن برگها رنگ پریدگی شدیدی دیده می شود.
در کولتیوار رودولف (Rodolf) پهنک برگ زرد شده و حلقه های سبز رنگ متعددی در سطح برگ دیده می شود.سمیت ناشی از مس Copper toxicity

 
 
در حاشیه برگها حالت سوختگی همانند آفتاب سوختگی دیده می شود. لکه های خشکیده و نکروز شده ای نیز در قسمتهای مختلف پهنک قابل مشاهده است. مصرف بیش از اندازه ترکیبات مس چه به صورت کودهای شیمیایی و یا سموم قارچکش و حشره کش می تواند در بروز عارضه مؤثر باشد.


پوسیدگی فوزاریومی ریشه و ساقه fusarium root and stem rot

 
 
از نشانه های بارز این بیماری پوسیدگی ریشه های جوان در بوته های تازه ریشه دار شده است. پوسیدگی به تدریج از ریشه های جوان به طرف ساقه گیاه پیشروی نموده و بافت ساقه نرم و شل می شود. پس از مدتی بوته های آلوده پژمرده و به راحتی با اندکی کشیدن از خاک خارج می شوند. ضدعفونی خاک گلدانها و یا شاسی های قلمه کاری با بخار آب داغ و یا مواد شیمیایی نظیر کلروپیکرین و کاربرد سموم قارچکش به میزان 20 گرم از سم زینب یا مانکوزب به ازاء هر متر مربع از سطح خاک در کاهش و کنترل بیماری مؤثر است.


آفتاب سوختگی - Sunburn damage

 
 
با توجه به اینکه تمامی کولتیوارهای دیفن باخیا گیاهانی سایه پسند می باشند نور مستقیم و شدید آفتاب باعث سوختگی بافت پارانشیم برگها می شود که عوارض آن به صورت لکه های سوخته سفید رنگی در قسمت وسیعی از پهنک برگ نمایان می شود لذا توصیه می شود که حتی الامکان انواع کولتیوارهای این گیاه در نور غیرمستقیم نگهداری شوند.


سرمازدگی – chilling injury

 
 
سفید شدن و آبسوختگی برگها ظاهر می شود، عموماً این علائم یک هفته پس از اینکه گیاهان در معرض سرما قرار گرفتند کاملاً نمایان خواهند شد. این علائم عموماً در تمامی برگهای بوته بروز خواهد نمود. گیاه سرمازده در نهایت ممکن است خشکیده و از بین برود.


پوسیدگی باکتریایی ساقه Erwinia stem rot
جهت تکثیر دیفن باخیا از قلمه های بریده شده از گیاه مادری به اندازه های مختلفی استفاده می شود. حین کار ممکن است سطح بریده قلمه ها از طرق مختلفی آلوده به باکتری پوسیدگی نرم شود لذا رعایت اصول بهداشتی از قبیل ضدعفونی چاقوهای قلمه گیری و نیز ضدعفونی سطح بریده شده با هیپوکلریت سدیم 5/0 درصد و به مدت 2 دقیقه و شستشو با آب معمولی در کاهش آلودگی بسیار مؤثر خواهد بود. ضمناً خاک شاسی تکثیر نیز باید با بخار آب داغ و یا روش تندلیزه ضدعفونی شده و بعد اقدام به کاشت قلمه ها گردد.


لکه برگی قارچی Leptoshpaeria leaf spot
قارچ عامل بیماری تولید نقاط نکتروتیک کوچکی به تعداد زیاد بر روی پهنک برگ می نماید . نقاط آلوده دارای حاشیه زردرنگ بوده و به ندرت قطر لکه ها به بیش از 3 میلی متر می رسد عدم آبیاری بارانی و تنظیم رطوبت گلخانه راه مؤثر کنترل بیماری می باشد.


لکه برگی قارچی Fusarium and myrothecium leaf spot
علائم هر دو بیماری بر روی برگهای دیفن باخیا بسیار شبیه به هم بوده و به صورت لکه های بزرگ و تقریباً گرد جدا از هم قابل دیدن می باشد ولی در مورد آلودگی به وسیله قارچ میروتیسیوم در مرکز نقاط آلوده اندامهای بارده قارچ به راحتی با یک لوپ دستی به صورت نقاط بسیار ریز سیاهرنگی قابل مشاهده است. کاربرد سموم قارچکش محافظتی نظیر مانکوزب و یا زینب در کنترل هر دو نوع آلودگی مؤثر می باشد.


سوختگی باکتریایی - Xanthomonas blight

برگهای الوده آبسوخته شده و در صورت شدت و گسترش آلودگی تمام سطح برگ حالت پوسیدگی به خود می گیرد. حاشیه نقاط آلوده با هاله زرد روشن از بافت سالم برگ قابل تشخیص است. باکتری عامل بیماری حداکثر خسارت را در شرایط گرم و مرطوب گلخانه وارد خواهد ساخت. با توجه به اینکه دیفن باخیا قدری به عنصر مس حساسیت نشان می دهد لذا در کاربرد سموم مسی در کنترل این بیماری باید دقت نمود.


آنتراکنوز Anthracnose
قارچ عامل بیماری باعث ایجاد لکه های ریز و درشت به رنگ قهوه ای تیره روی برگها می شود لکه ها غالباً در حاشیه برگها تشکیل شده و بر روی این لکه ها اغلب اندامهای بارده قارچ نیز بوجود می آید.

نوشته شده توسط مهندس نسیم روز:سه شنبه 27 مرداد 1388   لینك ثابت | نظرات () | عضویت در  میعادگاه ایرانیان